Termő Citrom
Termő Citrom: kis fácskán komoly mennyiségű citromot lehet termelni. A fa folyamatosan virágzik. A citromok miután megsárgulnak, szedhetők, de a fán hagyott sárga citromok nem esnek le és nem romlanak meg. Nyáron szabadban, télen a fűtött fóliában telel, a hőmérséklet
5-15 Co között mozog, vagy lakásban napsütötte ablak előtt. Nyáron bőséges, télen mérsékelt öntözés mellett.
Bővebben:
Tavasszal a fagyok múltával napos helyre rakom a fácskát. Egyébként 50cm átmérőjű műanyag edénybe van ültetve, melynek az alja több helyen ki van fúrva, és vízgyűjtő alátét van alatta. A talaj összetétele: 1/3 földé érett trágya (marha), 1/3 komposzt, 1/3 tőzeg és még folyami homok, ami az össz. földkeverék 1/3-a.
Jó idő esetén a citromfa hamar növekedésnek indul, ilyenkor érdemes a nem kívánt ágakat levágni, a télen hozott gyenge hajtásokat kivágni.
A fácskát minden évben meg kell metszeni. A hajtásokat 4 levél felett csípjük vissza, hogy minél több elágazást kapjunk. Az esetleg kitörő, túl erős hajtásokat erőteljesebben metsszük vissza. A növekedés intenzív szakaszába tápoldat adása indokolt, a wolldünger vízben oldódó tápsót használom.
Optimális termőhely jellemzői:
• szél- és huzatmentes
• napsütötte, gyorsan felmelegedő (pl. házfalak déli oldala)
• talaja enyhén savanyú (6-6,5 pH) tőzeg biztosítja
• nagy víz- és tápanyagigényű, ezért gyakran locsoljuk és pótoljuk a felhasznált makro elemeket, a locsoló víz felfogott esővíz, kerti tó vize stb. közvetlen csap víz használata kerülendő
Ideális telelőhely:
• fagymentes, 5-15°C fok közötti világos helyiség
• egyes fajok (kalamondin, lima) melegebbet igényelnek, ők teleltethetők szobában is
• öntözni csak két-háromhetente szükséges, ha talaj kiszáradt
• télen egyáltalán ne trágyázzuk
Bőségesen virágzik
A citromfa tojás alakú, fényes zöld levelű örökzöld. Ez azt jelenti, hogy egy-egy levele 1-1,5 évig él, majd lehull, és helyette folyamatosan új levelek fejlődnek. Az egészséges növény tehát sohasem lombtalan, még télen is zöld levelek díszítik. Leveleinek felületén olajmirigyek helyezkednek el, ezért ha a levelét összedörzsöljük, jellegzetes, finom citromillatot érezhetünk. A citrom hajtása végig tövises, rajta a levelek spirálisan helyezkednek el. A virágok tavasszal, egyesével jelennek meg, szép, fehér szirmúak, sárga portokkal. Illatuk nagyon kellemes. Az egészséges citromfák bőségesen virágoznak, ezért célszerű a kívántnál több virágot megritkítani és csak annyit hagyni meg, amennyinek a megtermékenyülése kívánatos, és támasztékról érdemes előre gondoskodni. Közvetlen napfényben olyan erős a fácska párologtatása, hogy gyakori öntözést és permetezést kíván. Árnyékban a hajtások túlságosan megnyúlnak, és nem bírják el a termést.
A leveleken jól látható a nyomelem hiány
Télen a fácskákat fagymentes, világos, alacsony páratartalmú helyiségben (folyosón, üvegverandán) helyezzük el. Ilyen körülmények között a növény élettevékenysége nagymértékben csökken, jól áttelel és a lombja is zöld marad. Az áttelelt növényeket csak a tavaszi fagyok elmúltával helyezzük ki a szabadba, mert különösen a gyümölccsel megrakott fácskák nagyon érzékenyek a hirtelen hőcsökkenésre. A megfázott fákról nem csak a levelek, de a tavasszal fejlődött virágok jelentős része is lehull. A citromfácska a talaj iránt nem túlságosan igényes, de a meszes talajt nem tűri,
Ha odafigyelünk citrom fáinkra, hamar észrevehetjük vészjelzéseiket. Leggyakrabban nem kártevők vagy kórokozók a bűnösek, hanem a nevelési hibák
Sárguló levelek - általános tünet, amivel a növény jelzi, hogy valami nincs rendben vele. Klorózist (sárgulást) okozhat a tápanyaghiány: ha a levél sárgul, de a levél erek sötétzöldek maradnak, akkor vashiány az ok. Ha nem ilyen látványos a tünet, akkor bármely makro-vagy mikroelem hiányozhat. Ez utóbbit komplex műtrágyával orvosolhatjuk. Sárgaságot okoz a gyökérzet károsodása is. Ez akkor fordul elő, ha a talaj túl nyirkos és hűvös - tipikus téli probléma.
Barna levélszélek és foltok - a tartósan nedves talaj vagy káliumhiány okozhat ilyen tüneteket.
Barna levélfoltok és száradó levélcsúcsok - citrusunk leégett: túl hirtelen vittük a szobából a tűző napra vagy hideg vízzel permeteztük a leveleit.
Kanalasodó levelek - ha csak néhány levél pöndörödik, akkor túl sokáig hagytuk szárazon növényünket. Ha a baj az egész növényre és hajtásokra is kiterjed, gombafertőzésre is gyanakodhatunk.
Sötét-kékeszöld foltok a leveleken - foszforhiány.
Levélhullás - a teleltetés alatt gyakori probléma, amiért a sötét, hűvös telelőhely a hibás. Nem végzetes probléma: a hőmérséklet emelkedésével újra kihajt és gazdagon virágozhat.
Tessék kipróbálni, nincs jobb, mint a saját fánkról levett friss citrommal ízesíteni a teánkat.
Az esetleg felmerülő kérdésekre szívesen válaszolok.
Ebből a bőtermő citromból korlátozott mennyiségben árúsítok.