KAKTUSZKALAND

Kaktuszod legyen a példaképed, mert kevéssel is beéri és mégis a túlélés bajnoka, próbáld utánna!!!

Euphorbia - pompás kutyatej

 

 

A kutyatejfélék (Euphorbiaceae) családja

A mintegy 300 nemzetségével, -köztük az kutyatejfélékkel (Euphorbia)-, és 5000 fajával a növényvilág egyik legnagyobb családja a kutyatejféléké. Képviselői leginkább trópusi elterjedésűek. A családon belül óriási változatosság figyelhető meg. A fáktól, liánoktól kezdve az erikákra emlékeztető (ún. erikoid levelű) cserjék, a vízipáfrányokhoz hasonló megjelenésű vízinövények vagy éppen a kaktuszokhoz hasonló törzsszukkulensek is megtalálhatók közöttük. A családba fontos haszon- és gyógynövények tartoznak. Változatosságukat tovább növeli, hogy a különböző évelők mellett az egyéves növényeket is megtalálhatjuk köztük. A családra jellemző a tejnedv, amelyek tejedényekben raktározódnak. A tejedényekben bőségesen találhatók másodlagos anyagcseretermékek. Ezeknek a növényeknek a virágai zömmel egyivarúak, a levelei gyakran tövisekké, szőrképletekké módosultak

 

kinai_faggyufa.jpg

 

                                               Triadica sebifera /kinai faggyú fa/

 

 

 euphorbia_obesa1.jpg

 

 

                                     Euphorbia obesa                                                                                                        gömbös kutyatej

A kutyatej (Euphorbia) nemzetség

Az Euphorbia nemzetségbe fák vagy lágyszárú növények tartoznak. Euphorbius, a mauritániai II. Juba király udvari orvosa emlékére nevezte el Linné a nemzetséget Euphorbiának. Míg bátyjának, Antonius Musanak, szolgálatai elismeréséül bronzszobrot állítottak, addig Euphorbiusnak ez a növénynév állít örök emléket. 1737-ben Linné így ír: Míg Musa szobra az enyészeté lett, és a nevét elfelejtjük, addig Euphorbius nevét egy növény tette hallhatatlanná. Elterjedésük központja a trópusi Afrika, Dél-Amerika és Délkelet-Ázsia. Leegyszerűsödött, egyivarú, virágzatuk, A háromrekeszes termő a megtermékenyítést követő, érés folyamán három résztermésre esik szét. Ezért régen háromrekeszeseknek vagy három-magvúaknak (Tricoccae) nevezték a nemzetséget. A trópusi haszonnövények közül jelentős a ricinus (Ricinus communis), az amerikai kaucsukfa (Hevea brasiliensis) és a manióka (Manihot esculenta).

 

 Hazánkban őshonos fajok:

 

   euphorbia_cyparissias1.jpgeuphorbia.palustris.34312.jpg       


farkaskutyatej                                   mocsári kutyatej                        erdei kutyatej
Euphorbia cyparissias                   Euphorbia palustris                 Euphorbia amygdaloides
 

 

Töviskorona kutyatej, pompás kutyatej (Euphorbia millii)

 

 

Különös látványt nyújt ez a vizet raktározó szukkulens, ez a vastag, szögletes, szürkésbarna szárán termetes töviseket viselő, ágas-bogas növény, amely lankadatlanul virágzik. Madagaszkáron őshonos. Apró, gyakran skarlátvörös virágernyői igazi különlegességek. Kevés, fényesen zöld, ovális levele a szárvégeken csokorban fejlődik. Mivel igénytelen, só- és szárazságtűrő, manapság egyre inkább a figyelem homlokterébe kerül. Mérgező tejnedve bőrirritációt okoz, és diterpén tartalma miatt karcinogén, rákkeltő hatású.

 

 

Egylaki, kétivarú virágai a kutyatejfélékre jellemző módon fejlődnek, és helyezkednek el a növényen. A redukált termős virágot három porzós virág veszi körül, amelyek csupasz porzóvá redukálódtak. Ezeket két színes, általában piros fellevél veszik körül, tövüknél mézedények helyezkednek el. Az egész képletet ciátiumnak nevezzük. A ciátiumok bogernyőben, középről kifelé fejlődnek. A növény akár egész évben képes virágozni, de legintenzívebben száraz, napos körülmények között virágzik.

 

 

Kiváló konténer növény, de száraz meleg környezetben, a szabadban is megél.

A szabadban kisebb bokorrá fejlődhet. A növényhez kesztyűben nyúljunk, és minden, bőrünkre cseppent tejnedvet azonnal töröljünk le. Tartsuk napos helyen, gyéren öntözzük, különösen a virágzás idején. Teljesen kiszáradni azonban ne hagyjuk. 2-3 évenként át lehet ültetni. Ültessük kaktuszföldbe, vagy általános virágföldbe, amihez egyharmad rész arányban tőzeget és perlitet vagy durva homokot adunk.  Télen tartsuk legalább 12 fokon, világos helyen. Előfordul, hogy leveleit télen ledobja, de tavasszal újra kihajt.

 

 

 

 

.

                                                                                                                                                                

 


Üvegházban méretes bokorrá is fejlődhet (Bp. Füvészkert)

 

 

 

 

 

 

Összefoglalva: a pompás kutyatej gondozása

Hőigény:
Átlagos meleg, télen legalább 12 °C. A virágképződéshez legideálisabb a 15-18°C.

Fényigény:
A lehető legtöbb fény, de nyáron védjük a kánikulai napokon a tűző naptól, de ha a növényeinket tavasztól napon tartjuk, általában elviselik a megpróbáltatásokat.

Vízigény:
Tavasztól őszig mérsékelten öntözzük, télen még ritkábban. Két öntözés között hagyjuk a földjét kiszikkadni. Nyáron érdemes kaktusztáppal hetente trágyázni.

Szaporítás:
Nyáron hajtásdugványról egyszerűen szaporítható. A levágott ágacskákat tejfölös pohárban 2-3 cm vízben állítva gyökereztethetjük. Ősztől tavaszig nemigen gyökeresedik.

Figyelem! Az Euphorbia milii nedve mérgező!

 

 

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 11
Tegnapi: 19
Heti: 86
Havi: 406
Össz.: 156 172

Látogatottság növelés
Oldal: Euphorbia
KAKTUSZKALAND - © 2008 - 2024 - kaktuszkaland.hupont.hu

Ingyen honlap és ingyen honlap között óriási különbségek vannak, íme a második: ingyen honlap

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »