Manapság olcsón lehet orhideákhoz jutni és sokan vásárolnak is, viszont kezelési útmutatót nem mellékelnek hozzájuk és bizony sok virág emiatt pusztulásra van ítélve.
Itt néhány Orhidea fajhoz megbízható kipróbált receptet teszek közzé.
Orchidea átültetés 1.rész video
Folytatásban "rázósabb" átültetések is lesznek!
A lepkeorchideák (Phalaenopsis)
A Phalaenopsis hibridek a lakásban leggyakrabban tartott orchideák közé tartoznak. Könnyen tartható, kezdő orchideásoknak is ajánlható, szép és hálásan virágzó növények. Nyáron a keleti, vagy nyugati fekvésű ablakpárkányon jól érzik magukat, de óvni kell őket a tűző napsugártól, viszont szeptembertől május végéig lakáson belül az ablakban tarthatók. Szeretik az enyhe légmozgást, de huzatba semmi esetre se állítsuk őket. Eredeti élőhelyük Dél-Kelet Ázsia, a nyári monszun övezet. Tipikus trópusi orchidea, szereti a magas páratartalmat, és a nedves ültető közeget. Szerencsés, aki beüvegezett erkéllyel rendelkezik, mert itt ideális körülmények alakíthatók ki az orhideák számára.
Páratartalom:
A lakásban tartás egyik legproblémásabb pontja a levegő megfelelő páratartalmának biztosítása. A Phalaenopsisok legalább 50-60 % páratartalmat igényelnek, a száraz, fűtött szobalevegőt nem szeretik. Több egyszerű módszer is van arra, hogyan emeljük a levegő páratartalmát a növény környezetében. Az egyik leggyakrabban alkalmazott eljárás, hogy egy nagyobb cserépalátétbe kavicsokat helyezünk, és erre vizet öntünk. A kavicsokra, egy lefelé fordított cserépalátétre helyezzük az orchideánkat. Fontos, hogy semmiképpen se érjen a cserép alja a vízbe, mert a gyökerek az állandó nedvesség hatására könnyen rothadásnak indulnak.
Másik jó módszer, hogy orchideánkat szobanövényekkel vesszük körül, amelyek levelei párologtatnak, és így párás mikroklímát biztosítanak a Phalaenopsisnak. Erre kiváló alany például a szobapáfrány, amelynek leveleit minden nap alaposan meg lehet spriccelni, ezzel is emelve a páratartalmat, és ráadásul látványos együttest alkot a Phalaenopsisszal.
A legjobb, ha a páfrányt és az orchideát egy cserépbe ültetjük.
Öntözés:
Az ültető közeget állandóan nedvesen kell tartani, de nem szabad lucskosra locsolni. Fontos, hogy a növény gyökere levegős környezetben legyen. Nyári melegben gyakrabban öntözzük, télen, hűvösebb időben elég hetente egyszer. Hálásan fogadja a napi spriccelést. Ezt lehetőleg reggelre időzítsük, hogy napközben legyen ideje megszáradni a leveleknek. Az éjszakai hűvösebb levegő a nedves leveleken gombás fertőzések elindítója lehet.
Tápozás:
Itt a jelszó: gyakran, keveset! Ez azt jelenti, hogy csak nagyon enyhe tápoldattal öntözzük. A szobanövények számára készült mészmentes folyékony tápoldatok megfelelőek, de a gyári előírásban szereplő mennyiségnek csak a felét mérjük az öntözővízbe. A Phalaenopsisok gyökere érzékeny a tápoldatból kicsapódó sókra, ezért a tápozással óvatosan kell bánni. A túl tápozás elkerülésére minden hónapban egyszer olyan alaposan öntözzük meg orchideánkat, hogy a víz bőséges sugárban átcsorogjon az ültető közegen, ezzel kimosva a kicsapódott sókat.
Átültetés:
Akkor válik szükségessé, ha az ültető közeg összetömörödött, vagy a növény kinőtte a cserepét. Kétévente mindenképpen ajánlatos friss közegbe átültetni. Ilyenkor szemügyre vehetjük a növény gyökérzetét, a halott, barna, elrothadt gyökereket ajánlatos levágni, és csak a friss, életképes gyökereket meghagyni. A Phalaenopsisok számára olyan cserepet válasszunk, amely elég sok kifolyónyílással rendelkezik, ahol a felesleges öntözővíz távozni tud. Nagyon praktikusak az átlátszó műanyagból készült cserepek, mert ebben ellenőrizni tudjuk, hogy mikor szükséges öntözni. Én a kivis műanyag edényeket használom, kettőt egymásba rakva tökéletes. Természetesen agyag cserépbe is lehet ültetni a Phalaenopsist, ennek előnye, hogy az agyag maga porózus, és átengedi a levegőt, így a gyökerek jobban szellőznek, viszont az agyag cserépbe ültetett növény hamarabb kiszárad, így gyakrabban kell öntözni.
A kifolyónyílással nem rendelkező kaspókkal, díszcserepekkel az a gond, hogy a növény cserepéből kifolyó öntözővíz nem tud szabadon elfolyni, megmarad a tartóedényben, vagy kaspóban, és a növény gyors pusztulását okozza. Ha feltétlenül díszcserépben szeretnénk tartani orchideánkat dekorációs okok miatt, akkor feltétlenül ellenőrizzük minden öntözés után, hogy nem maradt-e víz a kaspóban.
Virágoztatás:
Az orchideákat virágosan vásároljuk, vagy kapjuk, de ez sem tart örökké, ált. 3-4 hónap. Virágzás után választhatunk, vagy kivágjuk a virágszárat max. 1 cm marad és kivárjuk az új virágszár képződését vagy a második szártag felett 1cm-re levágjuk a szárat és innen növesztünk új virágokat. Utóbbi esetben hamarabb lesz új virágunk. Idősebb erős, jól táplált, bőséges fényben fürdőző orhideáinknál mind a két módszer alkalmazható és szinte egyfolytában virágzó növényünk lesz.
Ha ilyen orchideát szeretnénk az orchidea mellé ültessünk páfrányt, a páfrány gyökerei átszövik az ültető közeget. Az orchidea gyökerek kimondottan jól érzik magukat ilyen környezetben. A növekedésnek indult páfrány leveleket ollóval ritkítsuk. A páfrány jelzi, ha túlszáraz a közeg, a többlet vizet viszont elszívja. Naponta 1-2 szer permetezzük a növényeket lágyvizes tápoldattal. A víz csak mészmentes esővíz, vagy ioncserélt víz lehet, a forralt víz módszer bizonytalan, méréseim szerin kemény marad a víz. A legjobb egy műanyag kannába, hordóba gyűjteni a vizet és ebbe a vízbe tőzeget rakni, amitől a víz aranysárga színűre vált a kioldódó humin savaktól. Öntözéshez, permetezéshez 2l vízhez fél kávéskanál orchidea tápot adjunk.
A permetezést úgy végezzük lehetőleg napközben reggel és késő délután, hogy a leveleken ne follyon meg a víz (finom porlasztás), majd a porlasztót durvábbra állítva az orchidea tövét az ott látható gyökereket áztatjuk meg és megnedvesítjük az egész felszínt. Az ugyanide ültetett páfrány tövét erősseben locsoljuk. Az így kialakított és ápolt növény bőséges virágzással jutalmazza gondozóját.
Cattleya
Az orchideák legszebbike. Virágai hatalmasak, és mindenféle színben megtalálhatók. Sok faj virágai illatosak. Méltán nevezik e fajt az orchideák királynőjének. Hibridjei kertészetekben gyakran kaphatók, kis igényűek, és hálásan virágoznak évente többször is.Eredeti élőhelyük Dél- Amerika
Gondozás
§ A Cattleyák és hibridjeik szeretik a fényt, ezért lehetőleg világos helyet válasszunk számukra, de a déli tűző napfénytől óvjuk őket. Gondoskodjunk a növény környezetében a megfelelő páratartalomról (50-70 %)
§ Napi 12 óránál hosszabb ideig ne érje fény a Cattleyákat (pl. növénynevelő lámpa, neon, stb.), mert a növénynek szüksége van a legalább 12 órás éjszakai sötétségre a virágbimbók kifejlődéséhez. Májustól szeptember elejéig a kertben is tarthatjuk, félárnyékos helyen
Hőmérséklet:
A Cattleya-félék kedvelik napközben a 18-27 ˚C-ot (fajtól függően), éjszaka a 16-18 ˚C-ot
Átültetés:
· Átültetésnél a rizómák a talaj szintjére, vagy valamivel az alá kerüljenek. Mivel a növény súlyát így nem tudják megtartani, ezért a cattleya töveket stabilizálni kell. Rizóma csipesszel, vagy kertészeti dróttal a cseréphez kell erősíteni, amíg jól be nem gyökeresedik.
· Kétévente ültessük át Cattleyánkat jó vízáteresztő, laza orchidea ültetőközegbe. (Az ültetőközegek orchideák számára készen, bekeverve kaphatók a virágüzletekben, kertészetekben.)
· Átültetés után tegyük a növényt félárnyékos, párás helyre, és 2-3 hétig ne locsoljuk.
Öntözés / tápozás:
A vegetációs időszakban (nyár) rendszeresen és bőségesen öntözzük a Cattleyát, de két öntözés között hagyjuk egy kicsit kiszáradni az ültetőközeget. Télen, hűvös, fényszegény időszakban nagyobb szüneteket tartsunk két öntözés között.
Tavasztól őszig kiegyenlített, orchideák számára készített tápoldattal tápozzuk a növényt, minden második öntözésnél. Télen virágzásindító, káliumban és foszforban gazdag tápanyagot használjunk, de csak minden harmadik öntözésnél adjunk kevés tápot a növénynek.
Folytatás következik!